Prime PCB60G-CT Charbroiler 60-Inch Stainless Steel
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Prime PSP182G-CL Gas Range 6-Burner
Prime PSP182G-CB Gas Stock Pot Range 18-Inch Wide
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Venancio USA PCB60G-CT Charbroiler, Gas, Countertop
Specifications
  • Model: PCB60G-CT
  • Weight: 386.00 lbs
  • Dimensions: 60.00 x 16.85 x 30.55 in
  • BTU: 150,000 total
  • Burners: 5
  • Gas Connection: 3/4" NPT rear
Applications
  • Grilling meats and vegetables in commercial kitchens
  • Preparing charbroiled dishes in restaurant settings
  • Cooking large quantities of food in catering operations
Certifications
cULus Listed
From The Manufacturer
  • Prime Radiant Charbroiler
  • gas
  • countertop
  • 60"W
  • cast iron radiants
  • angled cast iron grates
  • enamelled burners placed every 12"
  • manual controls
  • removable stainless steel crumb/drip pan
  • stainless steel panel & sides
  • 12 gauge splash guards
  • polished stainless steel plate
  • 4" adjustable chrome legs
  • 150.000 BTU total
  • cULus
  • UL EPH Classified
Brand Venancio USA
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/31638/image_1920?unique=3279b1a
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU PCB60G-CT
Brand Venancio USA
Weight 386.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 16.85 x 60.00 x 30.55 inches
Height 16.85
Width 60.00
Depth 30.55
Control Type manual controls
Heating Source radiant
Width (side - side) OA 55 - 60"