2-Series Affordable Portable R3873346A Serving Counter Compact Design
Vollrath/Anvel R3873346A Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a refrigerated cold food station designed for efficient food service operations. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, it features a brushed aluminum wrapper and a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard. The unit is equipped with a foamed-in-place polyurethane insulation for enhanced performance and utilizes R290 refrigerant.
Specifications
- Model: R3873346A
- Weight: 340.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120v/60/1-ph
- 3-pan size with 6" deep stainless well
- 1" integral drain
- 8 ft (2.4 m) cord with NEMA 5-15P plug
Applications
- Displaying chilled food items in buffet settings
- Storing cold dishes in cafeteria lines
- Maintaining freshness of salads in catering events
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. Refrigeration compressors have a warranty period of 5 years. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with lights
- (bulbs not included)
- 120v/60/1-ph
- with brushed aluminum wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard
- 12" clearance
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- solid base
- 3-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | R3873346A |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 340.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Working Height | 35" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Cooling Type | refrigerated |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Finish | brushed aluminum |
|
|
