Royal Range RD100-84 Gas Griddle Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RD100-84 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RD100-84 is a gas-powered countertop griddle designed for commercial use. It features a solid state infrared turbo griddle with a fully welded frame. The griddle is equipped with a 1" thick polished steel griddle plate and a 24" deep cooking surface. It operates with infrared burners and includes pilot safety and electronic ignition systems.
Specifications
- Weight: 905.00 lbs
- Dimensions: 84.00 x 17.00 x 33.63 in
- Gas Type: Natural or LP
- Total BTU: 140,000
- Electrical: 120V, 60Hz, 1 phase, 1 amp
- Cooking Surface: 84" W x 24" D
140,000
Total BTU
7
Infrared Burners
1"
Griddle Plate Thickness
24"
Cooking Surface Depth
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering services
- Grilling food items in food trucks
- Cooking breakfast items in diners
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year.
From The Manufacturer
Turbo Griddle, countertop, gas, 84" W x 24" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate with 3" grease trough, infrared burners, (7) solid state controls, safeties & electric ignition, stainless steel front, sides, back, all welded frame, 4" stainless steel legs, 140,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RD100-84 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 905.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 17.00 x 84.00 x 33.63 inches |
| Height | 17.00 |
| Width | 84.00 |
| Depth | 33.63 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 79" - 84" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
