Royal Range Delux Series RD80-24 Griddle Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RD80-24 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RD80-24 is a countertop gas griddle designed for commercial kitchen use. It features a 24-inch wide cooking surface with a 1-inch thick polished steel griddle plate. The unit is constructed with a fully welded frame and stainless steel front, back, and sides. It includes two thermostat controls and operates at 64,000 BTU.
Specifications
- Model: RD80-24
- Weight: 285.00 lbs
- Dimensions: 24.00 x 14.00 x 33.63 in
- Cooking Surface: 24" W x 24" D
- BTU: 64,000
- Gas Type: Natural or LP
- Material: Stainless steel front, sides, back
Applications
- Cooking various dishes in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners and cafes
- Grilling meats and vegetables in catering operations
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year.From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 24" W x 24" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate with 3" grease trough, (2) thermostat-control, stainless steel front, back, sides,, all welded frame, 4" legs with adjustable feet, 64,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RD80-24 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 285.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 24.00 x 33.63 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 24.00 |
| Depth | 33.63 |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 19" - 24" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
