Royal Range Delux Series RD80-36 Griddle Gas Countertop
Royal Range RD80-36 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RD80-36 is a countertop gas griddle designed for efficient cooking in commercial kitchens. It features a fully welded frame and a 1-inch thick polished steel griddle plate, providing a robust cooking surface. The griddle is equipped with three thermostat controls, allowing for precise temperature adjustments from 150º to 450º F. The stainless steel construction on the front, back, and sides ensures durability and ease of cleaning.
Specifications
- Model: RD80-36
- Weight: 395.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 14.00 x 33.63 in
- Cooking Surface: 36" W x 24" D
- Total BTU: 96,000
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners
- Grilling meats and vegetables in catering services
- Cooking large quantities of food in hotel kitchens
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 36" W x 24" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate with 3" grease trough, (3) thermostat-controls, stainless steel front, back, sides,, all welded frame, 4" legs with adjustable feet, 96,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RD80-36 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 395.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 36.00 x 33.63 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 33.63 |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 31" - 36" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
