Royal Range Delux Series RD80-48 Griddle Gas Countertop
Royal Range RD80-48 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RD80-48 Griddle is a gas-powered countertop appliance designed for commercial kitchens. It features a fully welded frame and a 1" thick polished steel griddle plate. The griddle is equipped with four thermostat controls, allowing for precise temperature adjustments from 150º-450º F. Constructed with stainless steel front, sides, back, and belly bar, it is built for durability and efficiency.
Specifications
- Weight: 539.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 14.00 x 33.63 in
- Total BTU: 128,000
- Cooking Surface: 48" W x 24" D
- Gas Type: Natural or LP
- Number of Burners: 4
- Number of Thermostats: 4
Applications
- Cooking a variety of meals in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners and cafes
- Grilling meats and vegetables in catering services
- High-volume cooking in hotel kitchens
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year from the date of original installation.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 48" W x 24" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate with 3" grease trough, (4) thermostat-controls, stainless steel front, back, sides, all welded frame, 4" legs with adjustable feet, 128,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RD80-48 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 539.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 48.00 x 33.63 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 33.63 |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Width (side - side) | 43" - 48" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
