Royal Range RD85-24 Griddle Gas Countertop
Royal Range RD85-24 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RD85-24 is a countertop gas griddle designed for efficient cooking in commercial kitchens. It features a fully welded frame with a lifetime warranty and a solid state controller with an embedded sensor. The griddle is equipped with a 1-inch thick polished steel griddle plate, providing a 24-inch deep cooking surface. It operates with two thermostats and two burners, delivering a total of 64,000 BTU/hr.
Specifications
- Weight: 285.00 lbs
- Dimensions: 24.00 x 14.00 x 33.63 in
- Gas Type: Natural or LP
- Total BTU: 64,000
- Electrical: 120V, 60Hz, 1 phase, 1 amp
- Cooking Surface: 24" W x 24" D
- Griddle Plate Thickness: 1 inch
The RD85-24 griddle features a 1-inch thick polished steel griddle plate with a 3-inch grease trough for efficient cooking and easy cleanup.
Applications
- Cooking breakfast items in diner kitchens
- Preparing grilled sandwiches in cafes
- Grilling meats and vegetables in restaurant kitchens
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty includes parts and labor for the first year and parts only for the second year.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 24" W x 24" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate with 3" grease trough, (2) solid state snap action thermostat-controls, stainless steel front, sides, back, all welded frame, 4" legs with adjustable feet, 64,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RD85-24 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 285.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 24.00 x 33.63 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 24.00 |
| Depth | 33.63 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 19" - 24" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
