Royal Range Delux Series RDMG-48 Griddle Gas Countertop
Royal Range RDMG-48 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RDMG-48 is a countertop gas griddle designed for commercial kitchens. It features a 48-inch wide cooking surface with a 1-inch thick polished steel griddle plate. The griddle is constructed with an all-welded frame and includes stainless steel splashguards, sides, and a front valve cover. It operates with manual controls and is equipped with a 4-inch grease trough for efficient cleaning.
Specifications
- Dimensions: 48.00 x 14.00 x 32.50 in
- Weight: 395.00 lbs
- Total BTU: 120,000
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
- Cooking Surface Width: 48 inches
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners
- Grilling meats and vegetables in catering services
- Cooking large batches of food in hotel kitchens
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 48" W cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate, manual controls, 4" grease trough, stainless steel splashguards, sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" legs, 120,000 BTU, cETLus, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDMG-48 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 395.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 48.00 x 32.50 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 32.50 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 43" - 48" |
| Plate Thickness | 1" |
| Controls | manual controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
