Royal Range Delux Series RDMG-72-D Griddle 72-Inch Gas Countertop
Royal Range RDMG-72-D Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RDMG-72-D is a countertop gas griddle designed for commercial kitchens. It features a 72-inch wide cooking surface with a 1-inch thick polished steel griddle plate. The unit is constructed with an all-welded frame and includes stainless steel splashguards, sides, and a front valve cover. The griddle is equipped with manual controls and a 4-inch grease trough for efficient operation.
Specifications
- Weight: 890.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 14.00 x 38.50 in
- Total BTU: 180,000
- Number of Burners: 6
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners and cafes
- Grilling meats and vegetables in catering services
- High-volume cooking in hotel kitchens
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty applies to all equipment that has been unaltered, properly installed, and maintained in accordance with national and local codes and in accordance with the Royal installation/operations manuals.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 72" W x 30" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate, manual controls, 4" grease trough, stainless steel splashguards, sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" legs, 180,000 BTU, cETLus, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDMG-72-D |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 890.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 72.00 x 38.50 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 38.50 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 30" - 36" |
| Controls | manual controls |
| Cooking Surface Width (side - side) | 67" - 72" |
| Plate Thickness | 1" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
|
|
