Royal Range Delux Series RDR-10G12 Range 72-Inch Restaurant Gas
Royal Range RDR-10G12 Range, 72" Restaurant, Gas
The Royal Range Delux Series RDR-10G12 is a 72-inch gas range designed for restaurant use. It features a fully welded frame and a stainless steel burner box, providing durability and reliability. The range is equipped with ten 30,000 BTU lift-off top burners and a 12-inch griddle with a 3/4-inch thick grill plate on the left side. It includes two standard ovens, manual controls, and 12" x 12" cast iron grates. The range is insulated with 1,200°F mineral wool and includes an oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11-inch deep high shelf.
Specifications
- Dimensions: 72.00 x 56.50 x 31.50 in
- Weight: 1030.00 lbs
- Total BTU: 390,000
- Gas Type: Natural or LP
- Open Burners: 10
- Griddle Burners: 1
- Electrical Requirements: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing meals in catering and banquet facilities
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 72", (10) 30,000 BTU lift off top burners, 12" griddle with 3/4" thick grill plate on left, manual controls, (2) standard ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 390,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-10G12 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1030.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 72.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 31.50 |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (10) open burners, (1) 12" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (2) standard ovens |
|
|
