Royal Range Delux Series RDR-2G24-C Gas Range 36-Inch Restaurant
Royal Range RDR-2G24-C Range, 36" Restaurant, Gas
The Royal Range Delux Series RDR-2G24-C is a 36-inch gas range designed for restaurant use. It features two 30,000 BTU lift-off top burners and a 24-inch griddle with a 3/4-inch thick plate on the left side. The range is equipped with a convection oven and manual controls, providing versatility in cooking applications. The construction includes a fully welded frame with 1,200°F mineral wool insulation for durability and safety.
Specifications
- Weight: 705.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 125,000
- Convection Oven: 30,000 BTU/hr
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and frying in commercial food service operations
- Baking and roasting in catering services
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 36", (2) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 24" griddle, 3/4" thick plate on left, manual controls, convection oven, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 125,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-2G24-C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 705.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 36.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 40.50 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (2) open burners, (1) 24" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
