Royal Range Delux Series RDR-2G36-126C Gas Range 48-Inch Restaurant Size
Royal Range RDR-2G36-126C Range, 48" Restaurant, Gas
The Royal Range RDR-2G36-126C is a gas-operated restaurant range from the Delux Series. It features a 48-inch width and includes two 30,000 BTU lift-off top burners, a 36-inch griddle with a 3/4-inch thick plate on the left side, and manual controls. The unit is equipped with one convection oven and an open storage base. The construction includes 12" x 12" cast iron grates and an all stainless steel burner box, ensuring durability and efficiency in a commercial kitchen setting.
Specifications
- Weight: 925.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 150,000
- Gas Type: Natural or LP
- Convection Oven: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Providing convection cooking in catering services
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Two-year limited warranty is defined by parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 48", (2) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 36" griddle, 3/4" thick plate on left, manual controls, (1) convection oven and open storage base, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 150,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-2G36-126C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 925.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 48.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 40.50 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (1) convection oven, (1) cabinet |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (2) open burners, (1) 36" griddle |
|
|
