Royal Range Delux Series RDR-4G12-C Gas Range 36-Inch Restaurant
Royal Range RDR-4G12-C Range, 36" Restaurant, Gas
The Royal Range RDR-4G12-C is a 36-inch gas restaurant range designed for commercial kitchens. It features four 30,000 BTU lift-off top burners and a 12-inch griddle with a 3/4-inch thick plate. The range includes a convection oven, providing versatile cooking options. Constructed with an all stainless steel burner box and a fully welded frame, it is insulated with 1,200°F mineral wool for enhanced safety and efficiency. The range is equipped with a stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11-inch deep high shelf.
Specifications
- Weight: 695.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 170,000
- Convection Oven: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
Applications
- Cooking meals in restaurant kitchens
- Grilling and frying in catering services
- Baking and roasting in commercial food operations
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty applies to all equipment that has been unaltered, properly installed, and maintained in accordance with national and local codes and in accordance with the Royal installation/operations manuals. The warranty is defined by parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 36", (4) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 12" griddle, 3/4" thick plate, manual controls, convection oven, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 170,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-4G12-C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 695.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 36.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 40.50 |
| Top | (4) open burners, (1) 12" griddle |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
