Royal Range Delux Series RDR-4G24 Gas Range 48-Inch Restaurant
Royal Range RDR-4G24 Range, 48" Restaurant, Gas
The Royal Range RDR-4G24 is a 48-inch gas restaurant range designed for commercial kitchens. It features four 30,000 BTU lift-off top burners and a 24-inch griddle with a 3/4-inch thick plate. The range includes two space saver ovens and is constructed with a fully welded frame and 1,200°F mineral wool insulation. The exterior is made of stainless steel, providing durability and ease of cleaning.
Specifications
- Dimensions: 48.00 x 56.50 x 31.50 inches
- Weight: 830.00 lbs
- Total BTU: 214,000
- Griddle Plate Thickness: 3/4 inch
- Gas Type: Natural or LP
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and searing meats in steakhouses
- Baking and roasting in commercial catering operations
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 48", (4) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 24" griddle, 3/4" thick plate, manual controls, (2) space saver ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 214,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-4G24 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 830.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 48.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 31.50 |
| Top | (4) open burners, (1) 24" griddle |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (2) standard / space saver ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
