Royal Range Delux Series RDR-8G12-C Gas Range 60-Inch Restaurant
Royal Range RDR-8G12-C Range, 60" Restaurant, Gas
The Royal Range Delux Series Model RDR-8G12-C is a gas range designed for restaurant use. It features a robust construction with a fully welded frame and a stainless steel burner box. The range includes eight 30,000 BTU lift-off top burners and a 12" griddle with a 3/4" thick grill. It is equipped with both a convection oven and a standard oven, providing versatile cooking options.
Specifications
- Weight: 1110.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 325,000
- Gas Type: Natural or LP
- Oven BTU: 35,000 each
- Open Burners: 8
- Griddle Burners: 1
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Simultaneous multi-dish preparation in catering services
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor for the first year and parts only for the second year.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 60", (8) 30,000 BTU lift off top burners, 12" griddle with 3/4" thick grill, manual controls, (1) convection oven and (1) standard oven, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 325,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-8G12-C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1110.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 40.50 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Base | (1) standard oven, (1) convection oven |
| Control Type | manual controls |
| Top | (8) open burners, (1) 12" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
