Royal Range Delux Series RDR-8G24 Gas Range 72-Inch Restaurant
Royal Range RDR-8G24 Range, 72" Restaurant, Gas
The Royal Range RDR-8G24 is a 72-inch gas range designed for restaurant use. It features eight 30,000 BTU lift-off top burners and a 24-inch griddle with a 3/4-inch thick grill plate. The range includes two standard ovens and is constructed with a fully welded frame and 1,200°F mineral wool insulation. The exterior is made of stainless steel, including the front, sides, valve cover, kickplate, and an 11-inch deep high shelf.
Specifications
- Weight: 1200.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 56.50 x 31.50 in
- Total BTU: 350,000
- Open Burners: 8
- Griddle Burners: 2
- Gas Type: Natural or LP
- Convection Oven Electrical Requirements: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing large volumes of meals in catering services
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 72", (8) 30,000 BTU lift off top burners, 24" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) standard ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 350,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-8G24 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1200.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 72.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 31.50 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (8) open burners, (1) 24" griddle |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Base | (2) standard ovens |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
