Royal Range Delux Series RDSA-60 Griddle Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RDSA-60 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RDSA-60 is a countertop gas griddle designed for commercial kitchen use. It features a 60-inch wide cooking surface with a 1-inch thick polished steel griddle plate. The unit is equipped with five burners, each with a solid state snap action thermostat for precise temperature control. The griddle is constructed with stainless steel sides and a front valve cover, and it includes a fully welded frame insulated with 1,200°F mineral wool for durability and heat retention. A 4-inch grease trough facilitates easy cleaning.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 11.00 x 34.00 in
- Weight: 600.00 lbs
- Total BTU: 150,000
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
- Electrical: 120V, 60Hz, 1 phase, 1 amp
- Material: Stainless steel sides and front valve cover
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering operations
- Grilling items in food trucks and mobile kitchens
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 60" W cooking surface,1" thick polished steel griddle plate, (5) burners with solid state snap action thermostat, 4" grease trough, stainless steel sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" legs,150,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDSA-60 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 600.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 11.00 x 60.00 x 34.00 inches |
| Height | 11.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 34.00 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 55" - 60" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
