Royal Range Delux Series RDSA-72-D Griddle Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RDSA-72-D Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RDSA-72-D is a gas-powered countertop griddle designed for commercial use. It features a 72" wide cooking surface with a 1" thick polished steel griddle plate. The unit is constructed with stainless steel sides and a front valve cover, and it includes an all-welded frame with 1,200°F mineral wool insulation. The griddle is equipped with six burners and a solid state snap action thermostat for precise temperature control. A 4" grease trough facilitates easy cleaning.
Specifications
- Weight: 900.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 14.00 x 40.50 in
- Cooking Surface: 72" W x 30" D
- BTU: 180,000
- Gas Connection: 3/4” NPT
- Electrical: 120V, 60Hz, 1 phase, 1 amp
1,200°F
Mineral Wool Insulation
6
Burners
4"
Grease Trough
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing large quantities of meals in catering services
- Grilling ingredients in commercial food production
- Utilizing in food trucks for mobile food preparation
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 72" W x 30" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate, (4) burners with solid state snap action thermostat, 4" grease trough, stainless steel sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" legs, 180,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDSA-72-D |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 900.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 72.00 x 40.50 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 40.50 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 67" - 72" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Plate Thickness | 1" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 30" - 36" |
|
|
