Royal Range Delux Series RDSA-72 Griddle Gas Countertop
Royal Range RDSA-72 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RDSA-72 is a gas-powered countertop griddle designed for commercial use. It features a 72-inch wide cooking surface made from a 1-inch thick polished steel griddle plate. The unit is equipped with six burners, each with a solid state snap action thermostat for precise temperature control. The griddle is constructed with stainless steel sides and a front valve cover, and it includes an all-welded frame with 1,200°F mineral wool insulation for durability and heat retention.
Specifications
- Weight: 720.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 11.00 x 34.00 in
- Total BTU: 180,000
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
- Electrical: 120V, 60Hz, 1 phase, 1 amp
- Cooking Surface Width: 72 inches
- Number of Burners: 6
- Number of Thermostats: 6
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners and cafes
- Grilling sandwiches and burgers in fast food outlets
- Supporting high-volume cooking in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 72" W cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate, (6) burners with solid state snap action thermostat, 4" grease trough, stainless steel sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" legs,180,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDSA-72 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 720.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 11.00 x 72.00 x 34.00 inches |
| Height | 11.00 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 34.00 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 67" - 72" |
| Plate Thickness | 1" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
|
|
