Royal Range Delux Series RDSAC-72-D Griddle Gas Countertop
Royal Range RDSAC-72-D Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RDSAC-72-D is a gas-powered countertop griddle designed for commercial kitchens. It features a 72-inch wide cooking surface and a 1-inch thick polished steel griddle plate. The griddle is constructed with stainless steel sides and a front valve cover, and it includes a solid state control system. The unit is equipped with a safety pilot with electronic ignition and a 4-inch grease trough for efficient operation.
Specifications
- Dimensions: 72.00 x 14.00 x 40.50 in
- Weight: 910.00 lbs
- Total BTU: 180,000
- Gas Type: Natural or LP
- Electrical: 120V, 60Hz, 1 phase, 1 amp
- Cooking Surface: 72" W x 30" D
- Number of Burners: 6
- Number of Thermostats: 6
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering services
- Grilling in food trucks and mobile kitchens
- Cooking breakfast items in diners and cafes
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Two-year limited warranty is defined by parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 72" W x 30" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate, solid state controls, 4" grease trough, safety pilot with electronic ignition, stainless steel sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" legs, 180,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDSAC-72-D |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 910.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 72.00 x 40.50 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 40.50 |
| Plate Thickness | 1" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 67" - 72" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 30" - 36" |
|
|
