Royal Range Delux Series RDTG-24 Griddle Gas Countertop
Royal Range RDTG-24 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RDTG-24 is a countertop gas griddle designed for efficient cooking in commercial kitchens. It features a 24-inch wide cooking surface with a 1-inch thick polished steel plate. The griddle is equipped with thermostatic controls for precise temperature management and includes a 4-inch grease trough for easy cleaning. Constructed with stainless steel sides and a front valve cover, the griddle is built on a fully welded frame with 1,200°F mineral wool insulation.
Specifications
- Weight: 255.00 lbs
- Dimensions: 24.00 x 14.00 x 32.50 in
- Cooking Surface Width: 24 inches
- Total BTU: 60,000
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
The griddle features an energy-saving thermostat adjustable from 150º-450º F.
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering services
- Grilling items in food trucks and mobile kitchens
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Two-year limited warranty, defined by parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 24" W cooking surface, 1" thick polished steel plate, thermostatic controls, 4" grease trough, stainless steel sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" adjustable legs, 60,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDTG-24 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 255.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 24.00 x 32.50 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 24.00 |
| Depth | 32.50 |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Width (side - side) | 19" - 24" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
