Royal Range Delux Series RDTG-36 Griddle Gas Countertop
Royal Range RDTG-36 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RDTG-36 is a gas-powered countertop griddle designed for commercial kitchen use. It features a 36-inch wide cooking surface constructed from a 1-inch thick polished steel plate. The griddle is equipped with thermostatic controls and a 4-inch grease trough for efficient operation and easy cleaning. The unit is built with stainless steel sides and a front valve cover, all supported by a fully welded frame insulated with 1,200°F mineral wool.
Specifications
- Weight: 365.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 14.00 x 32.50 in
- Total BTU: 90,000
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
- Cooking Depth: 24 inches
The RDTG-36 griddle includes a stainless steel "U" shaped burner every 12 inches, each rated at 30,000 BTU/hr for efficient heating.
Applications
- Cooking a variety of meals in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners and cafes
- Grilling meats and vegetables in catering operations
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 36" W cooking surface, 1" thick polished steel plate, thermostatic controls, 4" grease trough, stainless steel sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" adjustable legs, 90,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDTG-36 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 365.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 36.00 x 32.50 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 32.50 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 31" - 36" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
