Royal Range Delux Series RDTG-72-D Griddle 72-Inch Gas Countertop
Royal Range RDTG-72-D Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RDTG-72-D is a countertop gas griddle designed for commercial use. It features a 72-inch wide and 30-inch deep cooking surface with a 1-inch thick polished steel plate. The griddle is equipped with thermostatic controls for precise temperature management and includes a 4-inch stainless steel grease trough for efficient waste management. The construction includes stainless steel sides and a front valve cover, with an all-welded frame insulated with 1,200°F mineral wool for durability.
Specifications
- Weight: 895.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 14.00 x 38.50 in
- Cooking Surface: 72" W x 30" D
- BTU: 180,000
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
- Thermostat Range: 150º-450º F
- Burners: 6 stainless steel "U" shaped burners
- Grease Trough: 4" wide stainless steel
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering services
- Grilling items in food trucks and mobile kitchens
- Cooking breakfast items in diners and cafes
- High-volume cooking in institutional kitchens
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty**
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 72" W x 30" D cooking surface, 1" thick polished steel plate, thermostatic controls, 4" grease trough, stainless steel sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" adjustable legs, 180,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDTG-72-D |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 895.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 72.00 x 38.50 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 38.50 |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Plate Thickness | 1" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 67" - 72" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 30" - 36" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
|
|
