Royal Range RMG-48 Griddle Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RMG-48 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RMG-48 is a countertop gas griddle with a 48-inch wide cooking surface. It features a 3/4-inch thick polished steel griddle plate and manual controls for each of its four burners, each rated at 30,000 BTU/hr. The unit is equipped with a 4-inch stainless steel grease trough for efficient drainage and cleaning. The griddle is constructed with stainless steel splashguards, sides, and a front valve cover, and it stands on 4-inch adjustable legs.
Specifications
- Weight: 390.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 14.00 x 32.50 in
- Total BTU: 120,000
- Cooking Surface Width: 48 inches
- Griddle Plate Thickness: 3/4 inch
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners
- Grilling meats and vegetables in catering operations
- Cooking large quantities of food in food trucks
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Griddle, countertop, gas, 48" W cooking surface, 3/4" thick polished steel griddle plate, manual controls, 4" grease trough, stainless steel splashguards, sides & front valve cover, 4" legs, 120,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RMG-48 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 390.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 48.00 x 32.50 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 32.50 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 43" - 48" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Controls | manual controls |
| Plate Thickness | 3/4" |
|
|
