Royal Range RR-10G12-C Gas Range 72-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-10G12-C Range, 72" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-10G12-C is a gas-operated restaurant range designed for commercial kitchen use. It features ten 30,000 BTU lift-off top burners and a 12" griddle with a 3/4" thick grill plate on the left side. The range includes both a convection oven and a standard oven, providing versatile cooking options. Constructed with stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11" deep high shelf, this range is built to withstand the demands of a busy kitchen environment.
Specifications
- Weight: 1105.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 385,000
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right-hand rear
- Convection Oven Electrical Requirements: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Baking and roasting in commercial food service operations
- Griddling breakfast items in diners and cafes
- Simultaneous cooking and baking in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 72", (10) 30,000 BTU lift off top burners, 12" griddle with 3/4" thick grill plate on left, manual controls, (1) convection oven and (1) standard oven, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 385,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-10G12-C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1105.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 72.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 40.50 |
| Base | (1) standard oven, (1) convection oven |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (10) open burners, (1) 12" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
