Royal Range RR-2G24-C Gas Range 36-Inch Restaurant Size
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-2G24-C Range, 36" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-2G24-C is a gas-powered restaurant range designed for commercial kitchen use. It features two 30,000 BTU lift-off top burners and a 24-inch griddle with a 3/4-inch thick plate on the left side. The unit is equipped with manual controls and includes a convection oven. The construction includes stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11-inch deep high shelf.
Specifications
- Weight: 705.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 130,000
- Griddle Plate Thickness: 3/4 inch
- Convection Oven: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
Applications
- Cooking meals in restaurant kitchens
- Grilling and frying in commercial food service operations
- Baking and roasting in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor for the first year and parts only for the second year.
From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 36", (2) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 24" griddle, 3/4" thick plate on left, manual controls, convection oven, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 130,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-2G24-C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 705.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 36.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 40.50 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (2) open burners, (1) 24" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Base | (1) convection oven |
|
|
