Royal Range RR-2G36-126C Gas Range 48-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-2G36-126C Range, 48" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-2G36-126C is a 48" gas range designed for restaurant use. It features two 30,000 BTU lift-off top burners and a 36" griddle with a 3/4" thick plate on the left side. The range includes manual controls, a convection oven, and an open storage base. Constructed with stainless steel front, sides, valve cover, and kickplate, it also has a high shelf and legs for stability.
Specifications
- Weight: 925.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 150,000
- Gas Type: Natural or LP
- Convection Oven: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
Applications
- Cooking meals in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing large quantities of food in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor for the first year and parts only for the second year.From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 48", (2) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 36" griddle, 3/4" thick plate on left, manual controls, (1) convection oven and open storage base, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 150,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-2G36-126C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 925.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 48.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 40.50 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (1) convection oven, (1) cabinet |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (2) open burners, (1) 36" griddle |
|
|
