Royal Range RR-2G60-CC Gas Range 72-Inch Restaurant Size
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-2G60-CC Range, 72" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-2G60-CC is a 72-inch gas restaurant range designed for commercial kitchens. It features two 30,000 BTU lift-off top burners and a 60-inch griddle with a 3/4-inch thick grill plate. The range is equipped with manual controls and includes two convection ovens. Constructed with stainless steel front, sides, valve cover, and kickplate, it also has an 11-inch deep high shelf and legs for stability.
Specifications
- Weight: 1405.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 220,000
- Gas Type: Natural or LP
- Electrical Requirements: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps per convection oven
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing meals in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The first year includes parts and labor, and the second year covers parts only.From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 72", (2) 30,000 BTU lift off top burners, 60" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) convection ovens, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 220,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-2G60-CC |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1405.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 72.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 40.50 |
| Base | (2) convection ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (2) open burners, (1) 60" griddle |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
