Royal Range RR-4G12-C Gas Range 36-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-4G12-C Range, 36" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-4G12-C is a gas-powered restaurant range designed for commercial kitchens. It features four 30,000 BTU lift-off top burners and a 12" griddle with a 3/4" thick plate. The range is equipped with manual controls and includes a convection oven. Constructed with stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11" deep high shelf, it offers durability and functionality for various cooking applications.
Specifications
- Weight: 695.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 170,000
- Gas Type: Natural or LP
- Convection Oven: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
- Open Burners: 4 at 30,000 BTU/hr each
- Griddle Burner: 1 at 20,000 BTU/hr
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and frying in commercial food service operations
- Baking and roasting in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The first year includes parts and labor, and the second year covers parts only.
From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 36", (4) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 12" griddle, 3/4" thick plate, manual controls, convection oven, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 170,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-4G12-C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 695.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 36.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 40.50 |
| Base | (1) convection oven |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (4) open burners, (1) 12" griddle |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
