Royal Range RR-6G12-126C Gas Range 48-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-6G12-126C Range, 48" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-6G12-126C is a 48-inch gas restaurant range designed for commercial kitchens. It features six 30,000 BTU lift-off top burners and a 12-inch griddle with a 3/4-inch thick plate. The range includes a convection oven and an open storage base. Constructed with stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11-inch deep high shelf, it is built for durability and functionality in food service environments.
Specifications
- Weight: 895.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 230,000
- Gas Type: Natural or LP
- Convection Oven: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
- Gas Connection: 3/4" NPT on the right hand rear
- Clearances: Rear 4" (combustible), Sides 15" (combustible)
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing large volumes of food in catering services
- Utilizing open storage for kitchen tools and equipment
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty applies to all equipment that has been unaltered, properly installed, and maintained in accordance with national and local codes and Royal installation/operations manuals. Two-year limited warranty is defined by parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 48", (6) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 12" griddle, 3/4" thick plate, manual controls, (1) convection oven and open storage base, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 230,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-6G12-126C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 895.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 48.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 40.50 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (6) open burners, (1) 12" griddle |
| Base | (1) convection oven, (1) cabinet |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
