Royal Range RR-6G24-CC Gas Range 60-Inch Restaurant
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Royal Range Electric Series RHPE-12-1 Hotplate Countertop Electric
Royal Range Delux Series REEF-35-5-EM Gas Fryer Multiple Battery
Similar Products
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-6G24-CC Range, 60" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-6G24-CC is a gas-powered restaurant range designed for commercial kitchens. It features six 30,000 BTU lift-off top burners and a 24" griddle with a 3/4" thick grill plate. The range includes manual controls and two convection ovens for versatile cooking options. Constructed with stainless steel front, sides, valve cover, and kickplate, it also has a high shelf and legs for stability.
Specifications
  • Weight: 1210.00 lbs
  • Dimensions: 60.00 x 56.50 x 40.50 in
  • Total BTU: 280,000
  • Gas Type: Natural or LP
  • Electrical Requirements: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps per convection oven
Applications
  • Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
  • Grilling and baking in commercial food service operations
  • Preparing large volumes of food in catering services
Warranty
From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 60", (6) 30,000 BTU lift off top burners, 24" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) convection ovens, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 280,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation
Brand Royal Range
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/35178/image_1920?unique=1cdce3f
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU RR-6G24-CC
Brand Royal Range
Weight 1210.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 56.50 x 60.00 x 40.50 inches
Height 56.50
Width 60.00
Depth 40.50
Base (2) convection ovens
Vent backriser with hi-shelf
Exterior Finish stainless steel front & sides
Top (6) open burners, (1) 24" griddle