Royal Range RR-6G24 Gas Range 60-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-6G24 Range, 60" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-6G24 is a gas-operated restaurant range designed for commercial kitchen use. It features six 30,000 BTU lift-off top burners and a 24-inch griddle with a 3/4-inch thick grill plate. The range is equipped with manual controls and includes two standard ovens. Constructed with stainless steel front, sides, valve cover, and kickplate, it also has an 11-inch deep high shelf and legs for stability.
Specifications
- Weight: 1085.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 31.50 in
- Total BTU: 290,000
- Open Burners: 6
- Griddle Burners: 2
- Gas Type: Natural or LP
- Electrical Requirements: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps per convection oven
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in catering services
- Preparing meals in hotel kitchens
- Supporting high-volume cooking in institutional food service
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
(QUICK SHIP) (CONTACT YOUR LOCAL DISTRIBUTOR FOR SPECIAL PRICING) Restaurant Range, gas, 60", (6) 30,000 BTU lift off top burners, 24" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) standard ovens, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 290,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-6G24 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1085.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 31.50 |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Base | (2) standard ovens |
| Top | (6) open burners, (1) 24" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Control Type | manual controls |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
