Royal Range RR-6G36 Gas Range 72-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-6G36 Range, 72" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-6G36 is a gas-powered restaurant range designed for commercial kitchen use. It features six 30,000 BTU lift-off top burners and a 36-inch griddle with a 3/4-inch thick grill plate. The unit includes manual controls and two standard ovens, with 12" x 12" cast iron grates. The range is constructed with a stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11" deep high shelf.
Specifications
- Weight: 1230.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 56.50 x 31.50 in
- Total BTU: 310,000
- Gas Type: Natural or LP
- Oven Burners: 35,000 BTU/hr each
- Griddle Burners: 20,000 BTU/hr each
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing meals in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 72", (6) 30,000 BTU lift off top burners, 36" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) standard ovens, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 310,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-6G36 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1230.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 72.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 31.50 |
| Top | (6) open burners, (1) 36" griddle |
| Base | (2) standard ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
