Royal Range RR-6RG24-C Gas Range 60-Inch Restaurant
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Royal Range RARB-36 Charbroiler Gas Countertop
Royal Range Delux Series RHEF-45-3-DM Fryer Gas Multiple Battery
Similar Products
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-6RG24-C Range, 60" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-6RG24-C is a gas-powered restaurant range designed for commercial kitchens. It features six 30,000 BTU lift-off top burners and a 24" raised griddle/broiler with a 3/4" thick grill plate. The unit is equipped with manual controls and includes one convection oven and one standard oven. The construction includes 12" x 12" cast iron grates and stainless steel components for durability.
Specifications
  • Weight: 1210.00 lbs
  • Dimensions: 60.00 x 56.50 x 40.50 in
  • Total BTU: 285,000
  • Gas Type: Natural or LP
  • Electrical Requirements: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps per convection oven
Applications
  • Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
  • Grilling and broiling meats and vegetables in catering services
  • Baking and roasting in commercial food establishments
Warranty
From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 60", (6) 30,000 BTU lift off top burners, 24" raised griddle/broiler with 3/4" thick grill plate, manual controls, (1) convection oven and (1) standard oven, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 285,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation
Brand Royal Range
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/35605/image_1920?unique=1629649
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU RR-6RG24-C
Brand Royal Range
Weight 1210.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 56.50 x 60.00 x 40.50 inches
Height 56.50
Width 60.00
Depth 40.50
Vent backriser with hi-shelf
Base (1) standard oven, (1) convection oven
Top (6) open burners, (1) 24" griddle