Royal Range RR-6RG24-CC Gas Range 60-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-6RG24-CC Range, 60" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-6RG24-CC is a gas-powered restaurant range designed for commercial kitchens. It features six 30,000 BTU lift-off top burners and a 24" raised griddle/broiler with a 3/4" thick grill plate. The unit includes two convection ovens and is constructed with stainless steel front, sides, valve cover, and kickplate. The range also comes with a high shelf and legs for stability.
Specifications
- Weight: 1260.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 280,000
- Gas Type: Natural or LP
- Electrical Requirements: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps per convection oven
- Oven burners: 35,000 BTU/hr each
- Open burners: 30,000 BTU/hr each
- Griddle burners: 20,000 BTU/hr each
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and broiling meats in steakhouses
- Baking and roasting in commercial bakery operations
- Preparing large quantities of food in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 60", (6) 30,000 BTU lift off top burners, 24" raised griddle/broiler with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) convection ovens, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 280,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-6RG24-CC |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1260.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 40.50 |
| Base | (2) convection ovens |
| Top | (6) open burners, (1) 24" griddle |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Control Type | manual controls |
|
|
