Royal Range RR-6RG24 Gas Range 60-Inch Restaurant Size
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-6RG24 Range, 60" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-6RG24 is a 60-inch gas restaurant range designed for commercial kitchen use. It features six 30,000 BTU lift-off top burners and a 24-inch raised griddle/broiler with a 3/4-inch thick grill plate. The unit includes two standard ovens, each equipped with manual controls. Constructed with stainless steel front, sides, valve cover, and kickplate, it also comes with a high shelf and legs for stability and durability.
Specifications
- Weight: 1135.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 31.50 in
- Total BTU: 290,000
- Gas Type: Natural or LP
- Electrical Requirements: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps per convection oven
6
30,000 BTU Burners
24"
Raised Griddle/Broiler
3/4"
Thick Grill Plate
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and broiling in commercial food service settings
- Baking and roasting in catering operations
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The first year covers parts and labor, and the second year covers parts only.
From The Manufacturer
(QUICK SHIP) (CONTACT YOUR LOCAL DISTRIBUTOR FOR SPECIAL PRICING) Restaurant Range, gas, 60", (6) 30,000 BTU lift off top burners, 24" raised griddle/broiler with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) standard ovens, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 290,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-6RG24 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1135.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 31.50 |
| Base | (2) standard ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Control Type | manual controls |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (6) open burners, (1) 24" griddle/broiler |
|
|
