Royal Range Electric Series RRE-2GT24-C Electric Restaurant Range 36-Inch
Royal Range RRE-2GT24-C Range, 36" Restaurant, Electric
The Royal Range Electric Series model RRE-2GT24-C is an electric restaurant range designed for commercial kitchen use. It features a stainless steel construction with a front, sides, control panel, and a 6” high stainless steel stub back. The range includes two 2.0 kW solid round 9" hotplates and a 24" griddle with a 3/4" thick plate. It is equipped with a convection oven that has a 5-surface porcelain oven interior and a 5-position chrome rack guide.
Specifications
- Weight: 705.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 56.50 x 41.00 in
- Voltage: 208V / 240V
- Phase: 1 Phase / 3 Phase
- Total Power: 15.8 kW
The RRE-2GT24-C model includes an "Always Operational" feature with three internal circuit breakers to prevent complete shutdown.
Applications
- Cooking and baking in restaurant kitchens
- Grilling and frying in commercial food service operations
- Preparing meals in catering services
- Utilizing in hotel and banquet kitchen settings
Warranty
Royal Range of California offers a two-year parts and labor limited warranty. The first year covers parts and labor, while the second year covers parts only.
From The Manufacturer
Electric Series, Restaurant Range, electric, 36", (2) 2.0 kW solid round 9" hotplates, infinite controls, (1) 24" griddle, 3/4" thick plate, thermostatic control, convection oven, 5-surface porcelain oven interior, (1) 5-position chrome rack guide, (1) chrome rack, stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, & high shelf, 6" legs, adjustable feet, 15.8kW, cCSAus, CSA-Sanitation
| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RRE-2GT24-C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 705.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 36.00 x 41.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 41.00 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (2) hotplates / french plates, (1) 24" griddle with thermostat |
|
|
