Royal Range Electric Series RRE-2GT36 Electric Restaurant Range 48-Inch
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Royal Range Delux Series RFT-60-2-CM Fryer Gas Multiple Battery
Royal Range TB-846 Charbroiler Gas Countertop
Similar Products
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RRE-2GT36 Range, 48" Restaurant, Electric
The Royal Range RRE-2GT36 is an electric restaurant range designed for commercial kitchens. It features a 48-inch width with two 2.0 kW solid round 9-inch hotplates and a 36-inch griddle with a 3/4-inch thick plate. The range includes two 20-inch wide space saver ovens with a 5-surface porcelain oven interior, providing ample cooking space. The stainless steel construction ensures durability and ease of cleaning.
Specifications
  • Dimensions: 48.00 x 56.50 x 32.00 inches
  • Weight: 850.00 lbs
  • Voltage: 208V / 240V
  • Phase: 1 Phase / 3 Phase
  • Total Power: 22.2 kW
Applications
  • Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
  • Baking and roasting in commercial food service operations
  • Griddling breakfast items in diners and cafes
Warranty
From The Manufacturer
Electric Series, Restaurant Range, electric, 48", (2) 2.0 kW solid round 9" hotplates, infinite controls, (1) 36" griddle, 3/4" thick plate, thermostatic control, (2) 20"W space saver ovens, 5-surface porcelain oven interior, (2) 5-position chrome rack guide, (2) chrome rack, stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, & high shelf, 6" legs, adjustable feet, 22.2kW, cCSAus, CSA-Sanitation
Brand Royal Range
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/35473/image_1920?unique=c74c75c
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU RRE-2GT36
Brand Royal Range
Weight 850.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 56.50 x 48.00 x 32.00 inches
Height 56.50
Width 48.00
Depth 32.00
Exterior Finish stainless steel front & sides
Vent backriser
Top (2) hotplates / french plates, (1) 36" griddle with thermostat