Royal Range Electric Series RRE-2GT48-C Electric Restaurant Range 60-Inch
Royal Range RRE-2GT48-C Range, 60" Restaurant, Electric
The Royal Range RRE-2GT48-C is an electric restaurant range designed for commercial kitchen use. It features a 60-inch wide configuration with two 2.0 kW solid round 9-inch hotplates and a 48-inch griddle with a 3/4-inch thick plate. The range includes one convection oven and one standard oven, both with a 5-surface porcelain interior. The unit is constructed with stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, and high shelf, and it is equipped with 6-inch legs with adjustable feet.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 41.00 inches
- Weight: 1195.00 lbs
- Voltage: 208V / 240V
- Phase: 1 Phase / 3 Phase
- Total Power: 27.6 kW
Applications
- Cooking and baking in restaurant kitchens
- Griddling and frying in commercial food service operations
- Roasting and baking in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Electric Series, Restaurant Range, electric, 60", (2) 2.0 kW solid round 9" hotplates, infinite controls, (1) 48" griddle, 3/4" thick plate, thermostatic control, (1) convection oven and (1) standard oven, 5-surface porcelain oven interior, (2) 5-position chrome rack guides, (2) chrome racks, stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, & high shelf, 6" legs, adjustable feet, 27.6kW, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RRE-2GT48-C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1195.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 41.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 41.00 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Top | (2) hotplates / french plates, (1) 48" griddle with thermostats |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (1) standard oven, (1) convection oven |
|
|
