Royal Range Electric Series RRE-4GT12 Electric Restaurant Range 36-Inch
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RRE-4GT12 Range, 36" Restaurant, Electric
The Royal Range RRE-4GT12 is an electric restaurant range designed for commercial kitchen use. It features a robust stainless steel construction, including the front, sides, control panel, and a 6-inch high stub back. The range is equipped with four 2.0 kW solid round 9-inch hotplates and a 12-inch griddle with a 3/4-inch thick plate. The unit includes a standard oven with a 5-surface porcelain interior and a 5-position chrome rack guide.
Specifications
- Dimensions: 36.00 x 56.50 x 32.00 inches
- Weight: 620.00 lbs
- Voltage: 208V or 240V
- Total KW: 16.4
- Phase: 1 Phase or 3 Phase
5 KW
Oven Dual Element System
9"
Solid Hot Plate Elements
200°-500°F
Oven Thermostat Range
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing meals in catering and banquet facilities
Warranty
Royal Range of California offers a two-year limited warranty, covering parts and labor for the first year and parts only for the second year.
From The Manufacturer
Electric Series, Restaurant Range, electric, 36", (4) 2.0 kW solid round 9" hotplates, infinite controls, (1) 12" griddle, 3/4" thick plate, thermostatic control, (1) 26-1/2"W standard oven, 5-surface porcelain oven interior, (1) 5-position chrome rack guide, (1) chrome rack, stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, & high shelf, 6" legs, adjustable feet, 16.4kW, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RRE-4GT12 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 620.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 36.00 x 32.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 32.00 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (1) standard oven |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (4) hotplates / french plates, (1) 12" griddle with thermostat |
|
|
