Royal Range Electric Series RRE-4GT24-126C Electric Restaurant Range 48-Inch
Royal Range RRE-4GT24-126C Range, 48" Restaurant, Electric
The Royal Range RRE-4GT24-126C is an electric restaurant range designed for commercial kitchen use. It features a robust construction with stainless steel front, sides, control panel, and kick plate. This model includes four 2.0 kW solid round 9" hotplates and a 24" griddle with a 3/4" thick plate and thermostatic control. Additionally, it is equipped with a convection oven and an open storage base, providing a versatile cooking solution for various food service operations.
Specifications
- Weight: 905.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 56.50 x 41.00 in
- Voltage: 208V / 240V
- Phase: 1 Phase / 3 Phase
- Total Power: 22.8 kW
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in catering services
- Preparing meals in hotel kitchens
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Electric Series, Restaurant Range, electric, 48", (4) 2.0 kW solid round 9" hotplates, infinite controls, (1) 24" griddle, 3/4" thick plate, thermostatic control, (1) convection oven and open storage base, 5-surface porcelain oven interior, (2) 5-position chrome rack guide, (2) chrome rack, stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, & high shelf, 6" legs, adjustable feet, 22.8kW, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RRE-4GT24-126C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 905.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 48.00 x 41.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 41.00 |
| Vent | backriser |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (1) convection oven, (1) cabinet |
| Top | (4) hotplates / french plates, (1) 24" griddle |
|
|
