Royal Range Electric Series RRE-4GT36-CC Electric Restaurant Range 60-Inch
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RRE-4GT36-CC Range, 60" Restaurant, Electric
The Royal Range RRE-4GT36-CC is an electric restaurant range designed for commercial kitchen use. It features a robust construction with stainless steel front, sides, control panel, and a 9" deep stainless steel front landing ledge. The range includes four 2.0 kW solid round 9" hotplates and a 36" griddle with a 3/4" thick plate. It is equipped with two convection ovens, each with a 5-surface porcelain oven interior and chrome racks.
Specifications
- Weight: 1235.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 41.00 in
- Voltage: 208V / 240V
- Phase: 1 Phase / 3 Phase
- Total Power: 28.2 kW
5 KW
Oven Power
200°-500°F
Oven Thermostat Range
Applications
- Cooking and baking in restaurant kitchens
- Grilling and frying in commercial food service operations
- Preparing large volumes of food in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Electric Series, Restaurant Range, electric, 60", (4) 2.0 kW solid round 9" hotplates, infinite controls, (1) 36" griddle, 3/4" thick plate, thermostatic control, (2) convection ovens, 5-surface porcelain oven interior, (2) 5-position chrome rack guides, (2) chrome racks, stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, & high shelf, 6" legs, adjustable feet, 28.2kW, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RRE-4GT36-CC |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1235.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 41.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 41.00 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (4) hotplates / french plates, (1) 36" griddle with thermostats |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Base | (2) convection ovens |
|
|
