Royal Range Electric Series RRE-4GT36 Electric Restaurant Range 60-Inch
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RRE-4GT36 Range, 60" Restaurant, Electric
The Royal Range RRE-4GT36 is an electric restaurant range designed for commercial kitchens. It features a robust construction with stainless steel front, sides, control panel, and a 9" deep front landing ledge. The range includes four 2.0 kW solid round 9" hotplates with infinite controls and a 36" griddle with a 3/4" thick plate and thermostatic control. Additionally, it is equipped with two 26-1/2" wide standard ovens with a 5-surface porcelain oven interior.
Specifications
- Weight: 1110.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 32.00 in
- Voltage: 208V / 240V
- Phase: 1 Phase / 3 Phase
- Total KW: 28.2
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in catering services
- Preparing meals in hotel and resort kitchens
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Electric Series, Restaurant Range, electric, 60", (4) 2.0 kW solid round 9" hotplates, infinite controls, (1) 36" griddle, 3/4" thick plate, thermostatic control, (2) 26-1/2"W standard ovens, 5-surface porcelain oven interior, (2) 5-position chrome rack guides, (2) chrome racks, stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, & high shelf, 6" legs, adjustable feet, 28.2kW, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RRE-4GT36 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1110.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 32.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 32.00 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (2) standard ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (4) hotplates / french plates, (1) 36" griddle with thermostats |
|
|
