Royal Range Electric Series RRE-6GT24-CC Electric Restaurant Range 60-Inch Size
Royal Range RRE-6GT24-CC Range, 60" Restaurant, Electric
The Royal Range RRE-6GT24-CC is a 60-inch electric restaurant range designed for commercial kitchen use. It features six 2.0 kW solid round 9-inch hotplates with infinite controls and a 24-inch griddle with a 3/4-inch thick plate and thermostatic control. The unit includes two convection ovens, each with a 5-surface porcelain oven interior and five-position chrome rack guides. The range is constructed with stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, and high shelf, and it stands on 6-inch legs with adjustable feet.
Specifications
- Weight: 1210.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 41.00 in
- Voltage: 208V or 240V
- Phase: 1 Phase or 3 Phase
- Total Power: 28.8 kW
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing large quantities of food in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Electric Series, Restaurant Range, electric, 60", (6) 2.0 kW solid round 9" hotplates, infinite controls, (1) 24" griddle, 3/4" thick plate, thermostatic control, (2) convection ovens, 5-surface porcelain oven interior, (2) 5-position chrome rack guides, (2) chrome racks, stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, & high shelf, 6" legs, adjustable feet, 28.8kW, cCSAus, CSA-Sanitation
| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RRE-6GT24-CC |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1210.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 41.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 41.00 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (6) hotplates / french plates, (1) 24" griddle with thermostats |
| Base | (2) convection ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
