Skyfood Equipment FWD2-33-6P 33W Countertop Food Warmer Display Case with Shelves and Stainless Steel Pans
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Skyfood Equipment PSE-32HD SS Heavy Duty Stainless Steel Meat Grinder 3HP 220V with 990 lb Capacity and Oversized Motor
Skyfood Equipment V 1mm Grating Disc for MASTER SKY MASTER SS Models
Similar Products
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Skyfood Equipment FWD2-33-6P Food Warmer Display Case Countertop 33W with Shelves and Stainless Steel Pans
Features
  • 33” countertop design for optimal food display
  • Includes (2) shelves with (3) stainless steel pans on each shelf
  • Tempered curved front glass for enhanced visibility
  • Sliding rear doors made of tempered glass for easy access
  • Internal LED lighting to highlight food presentation
  • Thermostat control to maintain safe food temperatures
  • 304 stainless steel tubular heating element for durability
  • Sturdy stainless steel base for stability and support
About Skyfood Equipment FWD2-33-6P
Why Choose Skyfood Equipment FWD2-33-6P
Usage Areas
  • Clubhouses: Great for serving members with hot food options during events or gatherings.
Certificates & Compliance
cULus
Meets safety standards for electrical equipment in North America.
UL-Sanitation
Certified for sanitation and food safety in commercial food service operations.
From The Manufacturer
  • Food Warmer Display Case
  • countertop
  • 33"W
  • (2) shelves
  • (3) stainless steel pans on each shelf
  • tempered curved front glass
  • tempered glass sides & sliding rear doors
  • LED lighting
  • thermostat controlled
  • 304 stainless steel tubular heating element
  • stainless steel base
  • 120v/60/1-ph
  • 509 watts
  • cULus
  • UL-Sanitation
Brand Skyfood Equipment
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/122/image_1920?unique=a8a9b36
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU FWD2-33-6P
Brand Skyfood Equipment
Weight 49.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 19.75 x 33.00 x 17.75 inches
Height 19.75
Width 33.00
Depth 17.75
Intermediate Shelves 2
Front curved glass
Exterior Finish stainless steel & aluminum exterior
Width (side - side) 31" - 36"