2-Series Affordable Portable™ T3876746 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel T3876746 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for efficient food service operations. It features a cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base and is equipped with three thermoset wells, each with a 480-watt heating element. The unit includes a buffet-style breath guard with lights, an enclosed base, and individual manual dial controls for each well. The serving counter is built with a manifold drain system and is supported by four swivel casters, two of which are braked.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Weight: 303.00 lbs
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Amperage: 18.3 amps
- Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Heating Element: 480 watts per well
- Cord: NEMA 5-30P
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in school cafeterias
- Providing hot food options in catering events
- Supporting food service in hospital dining areas
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 18.3 amps
- cord with NEMA 5-30P
- cULus
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | T3876746 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
|
|
