2-Series Affordable Portable™ T387692 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel T387692 Serving Counter, Hot Food, Electric
This serving counter is a hot food station designed for use in food service environments. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit features thermoset wells with high-efficiency in-water heating elements, and it is equipped with a manifold drain system. The serving counter is available in multiple colors and includes an NSF2 buffet or cafeteria style acrylic breath guard.
Specifications
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240v/60/1-ph
- Amperage: 8.7-10 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel and 20-gauge 300 series stainless steel
- Power Cord: 8 ft. with NEMA 6-15P plug
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Providing hot meal service in cafeteria settings
- Supporting catering operations with portable hot food service
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with sliding doors for storage
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.7-10 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | T387692 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
|
|
