Ultra Cool 2 Door Sandwich Prep Table Cooler 48" UCTS-48-12
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Ultra Cool 1 Door Sandwich Prep Table Cooler 27" UCTS-27-8
Ultra Cool 2 Door Sandwich Prep Table Cooler 60" UCTS-60-16
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
DURABLE CONSTRUCTION
ERGONOMICALLY DESIGNED SOLID DOORS
MAGNETIC DOOR GASKET
FRONT BREATHING
Allows unrestricted placement of the sandwich prep table cooler.
EFFICIENT REFRIGERATION SYSTEM
HIGH DENSITY POLYURETHANE INSULATION
2” Ecomate® CFC-free polyurethane insulation foamed in place for extra strength and energy efficiency, while being environmentally friendly with zero ozone depletion potential (ODP) and zero global warming potential (GWP).
INSULATED LIDS
REVERSIBLE & EASY CLEANING CUTTING BOARD
The full length removable white polyethylene cutting board provides a comfortable 10” operation space.
STANDARD WITH FULL SETS OF 1/6th PANS, 4” DEEP
It also accommodate 6” deep pans (except for UCTS-27-8: has three 1/9th size pans).
Sandwich/Salad Top Prep Table, 48" wide, (2) solid doors, (2) adjustable epoxy coated shelves, includes (12) standard full set of 1/6 size pans (4" deep), insulated lid, 10" removable/reversible white poly cutting board, CFC polyurethane insulation, temperature from 33° to 41°, environmentally friendly R134A refrigerant, front breathing, self-contained refrigeration, magnetic door gasket, stainless steel interior and exterior, galvanized back panel, 4" swivel casters (2 with brakes), 1/4 HP, cETLus, ETL-Sanitation,