UNOX ChefTop MIND.Maps Plus XAVC-10FS-HPRM Combi Oven, Electric 10-Pan Capacity
UNOX XAVC-10FS-HPRM Combi Oven, Electric
The UNOX ChefTop MIND.Maps Plus XAVC-10FS-HPRM is a technologically advanced electric combi oven designed for a variety of cooking processes including dehydrating, steaming, low temperature cooking, sous vide cooking, roasting, grilling, pan frying, regeneration, and baking. It features a 9.5" touch control panel and can accommodate 10 trays measuring 18"x26". The oven is constructed with a high-resistance AISI 316L stainless steel cooking chamber and includes automatic management of cooking processes.
Specifications
- Dimensions: 33.88 x 45.75 x 38.06 inches
- Weight: 326.00 lbs
- Voltage: 440 V / 480 V
- Phase: ~3PH+PE
- Frequency: 60 Hz
- Total power: 27.5 kW / 33 kW
- Tray capacity: 10 trays 18"x26"
- Material: AISI 316L stainless steel
Applications
- Dehydrating and steaming in commercial kitchens
- Sous vide cooking in catering services
- Roasting and grilling in restaurant settings
- Regeneration of plated meals in banquet facilities
- Baking fresh or frozen goods in bakery operations
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
ChefTop MIND.Maps™ Plus Combi Oven/Steam Oven is an electric countertop oven that combines heat, hot air flow and steam. (10) 18" x 26" full size sheet or (20) hotel size pan capacity, MIND.Maps™ technology, programmable menu, 2-11/16" shelf spacing, glass door, right to left door opening, stainless steel interior & exterior, WIFI/USB for data transfer to HACCP software, cMETus, NSF, ENERGY STAR® (cooking chamber built from 316L stainless steel), The water line to connect from oven to ¾” mpt water connection with in three feet of water placement is included. Ovens come standard with rack slides for sheet pans.
| Brand | UNOX |
| Brand: UNOX |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | XAVC-10FS-HPRM |
| Brand | UNOX |
| Weight | 326.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 45.75 x 33.88 x 38.06 inches |
| Height | 45.75 |
| Width | 33.88 |
| Depth | 38.06 |
| Steam Type | steam generator |
| Type | large model requires stand |
| Full Size Hotel Pan Capacity | (15 - 20) 12" x 20" pans |
| Control Type | programmable controls |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Full Size Sheet Pan Capacity | (7 - 10) 18" x 26" pans |
|
|
