UNOX ChefTop MIND.Maps Plus XAVL-2021-DPRS Combi Oven Electric 20-Pan Capacity
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
UNOX XAVL-2021-DPRS Combi Oven, Electric
The UNOX ChefTop MIND.Maps Plus XAVL-2021-DPRS is a technologically advanced electric combi oven designed for various cooking processes such as dehydrating, steaming, low temperature cooking, sous vide cooking, roasting, grilling, pan frying, and regeneration. It features a 9.5" touch control panel and can accommodate 20 GN 2/1 trays. The oven is equipped with Unox Intensive Cooking and Intelligence Performance technologies, which provide automatic management of cooking processes.
Specifications
- Weight: 747.40 lbs
- Dimensions: 35.13 x 73.88 x 49.50 in
- Voltage: 208-240 V
- Phase: ~3PH+PE
- Frequency: 60 Hz
- Total power: 53.7-71 kW
- Tray capacity: 20 GN 2/1 trays
Applications
- Gastronomy cooking processes in restaurant kitchens
- Steaming and baking in commercial bakeries
- Low temperature and sous vide cooking in catering services
- Roasting and grilling in hotel kitchens
- Regeneration of pre-cooked meals in institutional food service operations
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
ChefTop MIND.Maps™ Plus Combi Oven/Steam Oven is an electric roll-in oven that combines heat, hot air flow and steam. Floor model, (20) 18" x 26" full size sheet or (40) hotel size pan capacity, MIND.Maps™ technology, programmable menu, 3-5/16" shelf spacing, glass door, right-to-left door opening, XEVTL-2021 trolley included (holds (40) full hotel size pans only, will need adapter grids GRP521 to convert to hold (20) 18”x 26” full size sheet), marine grade stainless steel interior & exterior, 53.7-71kW, 208-240v/60/3-ph, NSF, cMETus (water line to connect from oven to ¾” mpt water connection with in three feet of water placement is included)| Brand | UNOX |
| Brand: UNOX |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | XAVL-2021-DPRS |
| Brand | UNOX |
| Weight | 747.40 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 73.88 x 35.13 x 49.50 inches |
| Height | 73.88 |
| Width | 35.13 |
| Depth | 49.50 |
| Full Size Hotel Pan Capacity | (21 - 40) 12" x 20" pans |
| Control Type | programmable controls |
| Steam Type | steam generator |
| Full Size Sheet Pan Capacity | (15 - 20) 18" x 26" pans |
| Type | floor model |
|
|
